avrupa-perovskit-gunes-hucreleri-icin-guclerini-birlestiriyor-solarbilim

Avrupa Perovskit Güneş Hücreleri İçin Güçlerini Birleştiriyor

Avrupa’nın en önemli bilimsel araştırma enstitüleri, perovskite güneş uygulamalarını bir hayalden daha fazlası yapmak için güçlerini birleştirdi. Avrupa Perovskite Girişimi konsorsiyumu, bir perovskite beyaz sayfa hazırlamayı planlıyor.

Avrupa Perovskite Girişimi (EPKI), üyeleri arasında Hollanda’nın TNO’su ve Belçika’nın Imec’i olan Benelux’a dayanan Solliance dahil olmak üzere, güneş enerjisi araştırmalarına katılan büyük Avrupa kurumlarını birleştiriyor;

  • İsviçre’deki École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL);
  • Fransa’daki Institut National de l’Energie Solaire;
  • Almanya’daki Fraunhofer ISE;
  • İtalya’daki Consiglio Nazionale delle Ricerche;
  • Oxford PV;
  • University of Oxford;
  • Letonya şirketi Saules Energijas Ieleja,

Konsorsiyum ilk basın bülteninde “Bu Avrupa girişimi Solliance’ın direktörü Ronn Andriessen ve Greensquare’den danışman Louis Huber tarafından canlandırılıyor” dedi.

Huber, pv-magazine’e ağın ilk hedefinin bir Avrupa perovskite beyaz kağıdı olduğunu söyledi. “Her enstitünün perovskites PV için yol haritası var ancak temel bilgileri ortak bir yol haritası aracılığıyla iletmek istiyoruz” dedi.

Perovskite teknolojilerinin ne zaman ticari üretime gireceği sorulan Huber, bu noktada yalnızca varsayımlar yapılabileceğini kabul etti. “Üç, dört ila beş yıl arası” dedi. “Orada farklı uygulamalarla net bir çizgiye sahip olmak zor. Ayrıca, süreç olgunluğu, piyasaya hazır olma ve piyasaya hazır olma durumu kabul etme… üç farklı adım ve bazılarının tahmin edilmesi zor. ”

Farklı araştırma hatları

Huber’e göre, perovskite için en büyük zorluk, paralel araştırma konularının bolluğudur, bununla birlikte istikrarla ilgili konular da sürekli bir problemdir.

Yeni kurum, Huber’e göre, ortak araştırma programları oluşturarak ve “Haziran ayında veya Temmuz ortasında bir yerde hazır olabilecek” beyaz kağıdını tanımlayarak her türlü yeni nesil PV endüstriyel girişimi desteklemek istiyor.

Konsorsiyumun üyelerinin neredeyse tamamı, farklı türlerde perovskite ile ilgili güneş enerjisi teknolojisi için verimlilik kayıtları elde etmiştir.

Örneğin Solliance, bir perovskite CIGS hücresi için% 21.5 verim, kristalli bir silikon güneş hücresi ile birleştirilmiş saydam bir perovskite güneş hücresi üzerinde % 26.3 verim ve geniş alan perovskite modülleri için % 14.5 dönüşüm verimi sağladı.

Dönüm Noktaları

Imec, perovskite dayalı bir tandem CIGS hücresi için % 24.6 verim, perovskite-silikon tandem hücresinde % 27.1 verim, 4cm² tandem perovskite-silikon modülünde % 23.9 verim ve perovskite bazlı bir PV modülü için% 12.4 verim elde etti.

EPFL % 25.2 verimli bir perovskite-silisyum tandem hücresi geliştirdi, perovskite yaşlanması için standart ölçümlerin geliştirilmesini önerdi ve perovskite güneş hücrelerinin guanidinyum ile stabilize edilmesine yönelik araştırmalar yaptı.

İngiltere-Alman perovskite uzmanı Oxford PV, 1 cm²’lik bir tandem hücresinde % 27,3 verimlilik elde etti ve şirket, Eylül ayında Oxford Üniversitesi ile, uzun vadeli istikrarı artırmanın yanı sıra, % 37 civarında bir perovskite hücre verimliliğine ulaşmanın yol haritasını açıkladı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir