grafit-korumali-perovskit-gunes-hucresi-solarbilim

İngiliz araştırmacılar perovskite solar hücreleri hidrojen üretimi için kullanmaya çalışıyor

Bir araştırma ekibi, grafitten elde edilen su geçirmez bir kaplamayı, su altındaki hidrojen üretimini güçlendirme amaçlı bir perovskite hücresine uyguladı. Hücrenin beklenenden daha uzun süre su altında çalıştığı söyleniyor.

Bath Üniversitesi’nin sürdürülebilir kimyasal teknolojiler merkezindeki bilim adamları, hidrojen üretimi için perovskite bazlı güneş pilleri kullanmayı planlıyor.

Nature Communication’da yayınlanan Graphite-protected CsPbBr3 perovskite photoanodes functionalised with water oxidation catalyst for oxygen evolution in water yayında, araştırma ekibi elektroliz kullanarak suyu hidrojen ve oksijene bölerek su altında çalışan su geçirmez bir hücre geliştirdiğini iddia ediyor. İngiltere üniversitesi araştırmacıları şimdi, malzeme katmanına grafit kaplama uygulayarak su altında perovskite dengesizliği sorununu ele almaya çalışıyorlar.

Pahalı indiyum yerine, elektroliz amaçlı perovskite hücreleri kaplamak için çok daha ucuz ve daha sürdürülebilir ticari olarak temin edilebilir grafit kullanılmıştır.

Araştırmacılar ayrıca, perovskite hücreleri tarafından üretilen voltajı, ilave güç kaynakları olmadan elektroliz yapmak için gereken seviyeye yükseltmeye çalışıyorlar. Raporda, “Bu zorluğu çözmek için ekip, reaksiyonu ilerletmek için gereken enerji gereksinimini azaltmak için katalizörler ekliyor” dedi.

Kaynak: https://www.pv-magazine.com/2019/05/10/uk-researchers-seek-to-use-perovskite-solar-cells-for-hydrogen-production/

https://www.perovskite-info.com/uk-researchers-achieve-record-psc-stability-using-waterproof-graphite-based-coating

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir