Koreli bilim adamları kurşunsuz yeni perovskit tanıttılar

kursunsuz-perovskit-gunes-hucresi-filmi-solarbilim

Güney Kore’deki Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden bir araştırma ekibi, yeni bir kalay bazlı perovskite türü gösterdi. Araştırmacılar, mevcut düşük verime rağmen, seviyelerin kurşunsuz perovskites kullanan gelişmiş bir anlayışa ve güneş pillerinin gelişmesine yol açabileceğini söylüyorlar.

Her ne kadar perovskites, hem bağımsız hem de tandem hücre formatlarında, etkileyici verimlilik seviyelerine ulaşsalar da, bazıları en yüksek performans gösteren cihazların hepsinde yüksek oranda toksik bir materyal olan kurşun varlığı ile ortaya çıkmaktadır.

Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, ortak perovskite tasarımlarındaki başrolü, titanyum, kalay ve bizmut gibi çeşitli malzemelerle değiştirmeyi aradılar. Şimdi, UNIST’ten bir ekip kurşunsuz perovskitleri güneş pillerinde kullanmak için yeni olanaklar açabileceğini söyleyen kalay bazlı bir perovskite tanımladı.

Sezyum-kalay bazlı çift perovskite materyali, Cs2SnI6, daha önce güneş hücrelerinde kullanım için ümit verici olarak tanımlanmıştı, ancak perovskite’nin yüzey özelliklerine ilişkin çok az araştırma yapıldı. UNIST ekibinin bulguları, İleri Enerji Malzemeleri dergisinde yayınlanan, Surface State‐Mediated Charge Transfer of Cs2SnI6 and Its Application in Dye‐Sensitized Solar Cells yazısında açıklanmıştır.

Ekip, malzemenin yüzey durumundan yük transferinin gerçekleştiğini onaylamalarını sağlayan üç elektrotlu bir sistem yarattı; ve bu bilgiyi Cs2SnI6 bazlı organik boyaya duyarlı güneş pili üretmek için kullandı.

Bu çalışmanın bir başka baş yazarı olan UNIST Kimya Bölümü’nden Byung-Man Kim “Cs2SnI6’nın yüzey durumu ile yüksek bağlanabilirlik gösteren organik boyalardaki yüksek elektrik yükleri nedeniyle daha fazla elektrik akımı üretildi” diyor. “Sonuç olarak, Cs2SnI6, termodinamik olarak uygun bir şarj kabul seviyesi ile verimli bir yük transferi sergiler ve bu, geleneksel bir sıvı elektrolitinkine kıyasla foto-akım yoğunluğunda% 79 bir artış elde eder.”

Bu çalışma, Cs2SnI6’nın ücret transfer mekanizmasına giren ilk çalışmalardan biridir ve sonuçlar, bu materyale dayanarak gelecek cihazların tasarım ve yönüne ilişkin içgörü sağlayacakları için araştırmacılar arasında büyük ilgi görmüştür. Sonuçlar, yüzey durumunun bu tür cihazların tasarımında dikkate alınması gereken kilit bir konu olduğunu göstermektedir.

Kaynak: https://www.pv-magazine.com/2019/01/22/korean-scientists-demonstrate-new-lead-free-perovskite/?utm_source=Bibblio

    Leave Your Comment

    Your email address will not be published.*